VUT blog

10. února 2017

Vítězem konference STAVOKS se stal návrh rodinné vily

Již tradičně se před začátkem letního semestru konala na stavební fakultě vědecko-odborná konference STAVOKS pro studenty středních škol. Své práce komisi prezentovalo celkem jedenáct středoškoláků, vítězem se však stal jen jeden – Vladimír Krystyn ze stavební průmyslové školy ve Valašském Meziříčí.

Letošní úroveň přihlášených projektů hodnotila odborná komise z fakulty velmi kladně. Proto také udělila hned dvě druhá a třetí místa. Nejvíce však porotu zaujal návrh vily pod Oderskými vrchy Vladimíra Krystyna, který také zvítězil u diváků. „Vůbec jsem nečekal, že bych se umístil. Spíš jsem si přišel vyzkoušet prezentovat, získat zkušenosti a prohlédnout si školu,“ sdělil své dojmy Krystyn. Jeho dům je navržen tak, aby vyhovoval čtyřčlenné rodině a aby její obyvatelé měli pocit kontaktu s přírodou, a to především díky velkým proskleným oknům. Krystyn také pamatoval na moderní materiály, které odpovídají současným trendům. „K návrhu vily mě inspiroval konkrétní pozemek, kolem kterého jsem každý den chodil. Nejde jen o ideový návrh, ale zhotovil jsem také kompletní projekt stavby,“ vysvětlil.

Autor: Igor Šefr

Další dvě místa byla sdílená. Na druhém se umístil Daniel Gaidos a Šimon Bukovčák s návrhem aquaparku a Vojtěch Razima, který se zabýval sekundárním využitím sakrálních staveb. Třetí příčku obsadily studentky chemické průmyslové školy Anna Hanzlíková a Sabina Jarošová s prací nazvanou Využití nanočástic a nanovláken na bázi PHA v kosmetice a potravinách. O stejné místo se s nimi podělil Kristián Raszyk, který vyrobil z lepenky model hradu Bouzov. „Kvalita příspěvků byla na vysoké úrovni. Studenti byli aktivní jak při samotné prezentaci, kdy například předložili projektovou dokumentaci, tak i v odborné rozpravě s komisí,“ uvedl Zbyněk Auer ze stavební fakulty, jeden z organizátorů akce.

Autor: Igor Šefr

Konference STAVOKS se na Fakultě stavební konala letos již potřinácté. Jejím účelem je umožnit studentům středních škol prezentovat své projekty, na kterých pracovali během svého studia. Ty pak v deseti minutách představí odborné komisi, která jim posléze klade doplňující dotazy. Ti nejlepší mají možnost do vybraných studijních programů na fakultě nastoupit bez přijímacích zkoušek.


Publikováno: 10.02.2017 14:00

Zkrácený odkaz: http://navut.cz/blog/f30863/d135565

Buďte první mezi svými přáteli
Google+