VUT blog

12. listopadu 2015

Rychlobruslař Štěpán Šváb: Přes rok škola a tréninky, v létě závody

Po svém rodném městě se Štěpán Šváb proháněl na kolečkových bruslích ještě donedávna jen pro radost. Před dvěma lety ale začal jezdit závodně a dnes už má na svém kontě několik medailí a k tomu ještě stíhá studovat na elektrofakultě VUT.

Ke sportu měl Štěpán vždycky blízko, v Blansku chodil na sportovní základní školu a hrál florbal. Nejvíce mu ale k srdci přirostly právě kolečkové brusle, které z nohou sundával jen zřídka. V 18 letech se rozhodl, že zkusí závody. V Brně si našel Bruslárnu, tým, za který nyní jezdí, a vyrazil na soutěž. Úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat a dnes patří mezi českou špičku.

Bruslení není jen o dobré výbavě

Udržet se mezi nejlepšími ale není zadarmo. Nestačí, že má někdo dobré kolečkové brusle, důraz se klade samozřejmě i na fyzickou kondici. „Tu trénuji hlavně v zimě, v létě se naopak snažím najet co nejvíce kilometrů a vypilovat techniku, abych byl připravený na závody,“ popisuje Štěpán svoji přípravu. Ke svým tréninkům využívá také zázemí atletického stadionu VUT Pod Palackého vrchem, kde je okruh na inline brusle. Na cyklistických stezkách už totiž začíná být plno a jízda profesionálních bruslařů by tak mohla ohrožovat ostatní jezdce. „Pohybuje se tam hodně lidí a není zrovna nejbezpečnější kolem běžných bruslařů jezdit třeba 40km rychlostí,“ vysvětluje. Příprava mu samozřejmě zabírá velkou část volného času, přesto ještě stíhá studium na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií, kde je už druhým rokem. Jak se mu to daří skloubit dohromady? „Výhodou tohoto sportu je, že závodní sezóna je přes léto, kdy není škola, takže mě to nějak neomezuje ve studiu. Ale samozřejmě třeba na brigády už čas nezbývá.“ A protože sponzory nemá, zatím jeho sportovní aktivity financují rodiče. „Výhoda týmu v Bruslárně je především v zázemí, kdy se na závody jezdí hromadně, což mi hodně ušetří výdaje,“ podotýká.

Helma, dres a brusle – i to něco stojí

Výbava inline rychlobruslaře sice vypadá skromně, ale i tak je finančně náročná. Závodník toho sice nepotřebuje tolik jako u jiných sportů - postačuje helma, dres a dobré brusle - ale zrovna posledně zmiňovaný kus je ten nejdražší a výrazně se liší od bruslí, které si můžeme běžně koupit v obchodě. „Závodní boty jsou vyrobené z karbonu, nemají vycpávky, aby se odfiltrovalo tlumení a všechna síla šla do země, a jsou extrémně tvrdé,“ vysvětluje Štěpán hlavní rozdíly.

A jak probíhají závody? Jezdí se dva typy tras – buď maratony, nebo půlmaratony. Trasa vede po silnici a může být různě klikatá, dokonce i s mírným převýšením. Například Masarykův okruh v Brně má převýšení přes 70 m na 5kilometrové dráze a patří mezi ty obtížnější. „Rychlobruslení je docela podobné cyklistice, takže jsou chvíle, kdy si člověk může oddychnout – schová se do balíku a nechá se vézt.“ Na startu bývá i několik desítek závodníků, na těch větších i kolem stovky. To pak musí bruslaři dávat pozor, aby nedošlo ke kolizi.

Letošní sezóna byla pro Štěpána jednou z nejlepších, protože si dovezl zlaté medaile z Moravské inline tour a ze závodu Masaryk run na 10 km a také se účastnil mezinárodních soutěží v Grazu a Košicích. „V zahraničí bych chtěl jezdit víc, ale docela se to prodraží, nejen co se týká cestovného, ale i startovné se pohybuje v jiných částkách než v Česku,“ uzavírá Štěpán.

Profil

  • Štěpán Šváb se narodil v roce 1994 a žije v Blansku

  • Vystudoval elektrotechniku na Střední průmyslové škole Brno, nyní pokračuje ve studiu na VUT v Brně na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií, kde studuje druhým rokem automatizační a měřící techniku

  • Závodně bruslí teprve dva roky

  • Jezdí za brněnský bruslařský tým Bruslárna

  • Letos obsadil 1. místo v Moravské inline tour a v závodě Masaryk run na 10 km

  • Kromě rychlobruslení se věnuje také florbalu

Vstoupit do fotogalerie


Publikováno: 12.11.2015

Zkrácený odkaz: http://navut.cz/blog/f30863/d108291

Buďte první mezi svými přáteli
Google+