VUT blog

18. února 2016

Podnikání jsem se učil především na vlastních chybách

Amir Mamaghani začal podnikat už na střední škole. Tehdy ještě neměl podporu od rodičů, protože se báli, že školu nedokončí.

Dnes Amir úspěšně podniká v oblasti vývoje softwaru především pro burzovní a devizové trhy, vede svůj vlastní tým zaměstnanců a k tomu studuje elektrotechniku na VUT. Přestože větší část dne věnuje práci a rodině, času věnovaného studiu nelituje a plánuje, že v něm bude pokračovat dál.

Studuješ na VUT na elektrofakultě. Proč ses rozhodl právě pro ni?
Vždycky jsem se zajímal o informatiku, programoval jsem už jako malý kluk na základní škole. Brzy jsem si ale uvědomil, že se dá informatika naučit svépomocí z knížek a praxí, takže jsem se rozhodl zkusit něco nového a rozšířit si obzory. Proto jsem si vybral elektrotechniku, která mě taky bavila a kde jsem se mohl naučit něco nového. Když jsem se byl podívat na VUT, byl jsem nadšený ze všeho toho vybavení a úrovně školy. Navíc jsem viděl propagační video FEKTu, takže VUT pro mě pak byla jasná volba.

Studuješ elektrotechniku, ale tvoje firma působí v oblasti IT.
Ano, sice se věnuji IT, ale rozhodně nelituji, že se učím elektrotechniku do hloubky, určitě to považuji za užitečné. Mezi IT a elektrotechnikou je určitý vztah, takže úplně vzdálené oblasti to nejsou.

Dala ti škola kromě odborných technických znalostí také nějaké znalosti pro podnikání?
Podnikání jsem se učil především na vlastních chybách. Vysoká škola spíše připravuje studenty na roli zaměstnance, ne až v takové míře na roli podnikatele.

Co tě na studiu nejvíce baví?
Dříve to byl určitě studentský život a aktivity ve studentském spolku Studenti pro studenty, ale nyní mám přece jenom trochu jiné priority. Je super být mezi lidmi se stejnými zájmy. Co se týká samotného studia, tak máme některé velmi zajímavé vyučující, kteří jsou pro svůj obor nadšeni a dokáží podat učivo zábavně, prakticky a tak, že vás to pohltí. To pak i rádi chodíte na přednášky.

Někdy se školám vytýká, že učí příliš teoreticky a zapomínají na praktickou stránku. Vnímáš to tak taky?
To si nemyslím, alespoň ne na VUT. Měli jsme hodně praktických cvičení z měření a programování. V tomto je velká výhoda VUT, že se snaží zaměřit na praktickou stránku, ale samozřejmě i teorie musí být.

Co bys naopak změnil?
Ocenil bych, kdyby škola více podporovala kreativní myšlení, kdyby podněcovala studenty, aby pracovali na svých projektech. Ideální by bylo, kdyby si studenti hned na první hodině mohli definovat téma, na kterém budou pracovat. Takový předmět jsme měli, robotiku. Na začátku jsme si vymysleli projekt a pak jsme ho už jen konzultovali. Naučili jsme se samostatnosti a organizaci a musím říct, že to bylo pro nás super.

Autor: archiv Amira Mamaghaniho

Čím se tvoje firma zabývá?
Děláme zakázkový vývoj softwaru hlavně pro obchodování na devizovém trhu. Máme své vlastní produkty, které vylepšujeme, děláme na míru a poskytujeme klientům. Ale vypracováváme i jiné projekty podle konkrétního zadání zákazníka. Konkrétně třeba vyvíjíme obchodní platformu jak pro automatické, tak i manuální obchodování, CRM systém pro správu klientů, multi level systémy a další.

Máš nějaký svůj profesní cíl, kterého bys chtěl dosáhnout?
Byl bych rád, kdybychom jednoho dne měli svoji vlastní prezentační kancelář v Londýně. Ale dlouhodobý cíl je pracovat na našich produktech, rozvíjet dále podnikání a budovat si jméno. Mám v hlavě už i jiné projekty, které souvisí nejen s bankovnictvím, ale i jinými oblastmi, a kdyby se je podařilo zrealizovat, bylo by to určitě skvělé.

Nikdy jsi nechtěl být v pozici zaměstnance?
Zaměstnání mě nikdy nelákalo. Nejsem typ, který dokáže být v práci od devíti do pěti a kterému by vyhovovalo pohybovat se mezi pomyslnými mantinely.

Podnikáš a studuješ, zbývá ti vůbec čas na soukromý život?
Mám manželku a dítě, takže to vždycky musím nějak skloubit. Víkendy mám nepracovní, jen velmi výjimečně se věnuji firmě. Sice je to někdy těžké, ale člověk musí někdy vypnout.

Nenapadlo tě někdy ze školy odejít a věnovat se pouze svojí firmě?
Myslím si, že na to mám, abych školu dokončil při práci. Navíc by mi to bylo líto, kdybych to těsně před koncem vzdal. Když to půjde, rád bych zkusil i doktorské studium. Kancelář máme vedle kampusu, takže vždycky můžu odskočit z práce do školy.


Publikováno: 18.02.2016 14:00

Zkrácený odkaz: http://navut.cz/blog/f30863/d113750

Buďte první mezi svými přáteli
Google+