VUT blog

1. března 2017

Holky na techniku patří

„Holky, vy nejste na matiku, fyzika je pro vás moc těžká.“ Taky slýcháte tyhle nesmyslné hlášky? Nevěřte jim, jsou to stereotypy. Středoškolačky mají totiž často v těchto předmětech lepší výsledky než jejich spolužáci.

Na technické vysoké školy se ale příliš nehlásí, protože si na ně nevěří. A tak se VUT rozhodlo holky v letošní podpořit a jako první univerzita v Česku upozornit na tento fenomén. Protože holky na techniku patří!

„Kámoši mi říkali, holka? Na techniku? Informatika je těžká, to nezvládneš!“ vzpomíná na dobu před podáním přihlášky studentka prváku Fakulty informačních technologií Adriana. Na jejich hlášky nedala a teď je s výběrem oboru spokojená. „Štvalo mě, že jsme se museli na střední moc biflovat a málo nás vedli logickým směrem,“ vzpomíná studentka VUT Lenka, která si i přes obavy okolí vybrala chemii. „Být holka z VUT pro mě znamená, že konečně můžu myslet logicky a že věci konečně dávají smysl,“ dodává.

A proč VUT holky na technice chce? Je to jednoduché. S diplomem z techniky mají skvělé uplatnění, výborné platové podmínky a můžou bez problému skloubit svoji práci a zároveň mít rodinu. „Letošní kampaní Sem patřím chceme oslovit uchazečky o studium, ale zároveň bychom rádi otevřeli celospolečenskou diskuzi na téma nedostatku žen v technických oborech. Podle odhadů Evropské komise bude v budoucích letech chybět v oblasti informačních a komunikačních technologií až 900 tisíc pracovníků. Pokud by se nám podařilo získat dostatek žen pro studium technických oborů, výrazně by to pomohlo trhu práce. Samozřejmě ale máme i nadále zájem o kvalitní středoškoláky,“ řekl rektor VUT Petr Štěpánek.

Podle evropského výzkumu, na kterém se podílelo i Centrum SIX VUT, je důvodem malého počtu dívek a žen v technických oborech to, že se studia těchto oborů obávají. „Nevěří si na matematiku a fyziku, a to i přesto, že naše studie ukázala, že jejich obavy jsou zbytečné. Studentky jsou zodpovědnější, samostatnější a mají vynikající studijní výsledky,“ popsala spoluautorka studie Lucie Hudcová, která na Ústavu radioelektroniky učí laserové technologie a vyvíjí optické bezdrátové spoje.

„Studentky v anonymní anketě například uváděly, že jejich učitel na střední škole jim radil, aby šly studovat raději ekonomiku nebo učitelství zaměřené na fyziku či matematiku, že pedagogická dráha je to pro ně vhodnější než technická škola,“ dodala Hudcová.

Odvahu by technicky nadaným studentkám měla dodat nejen kampaň, ale i ambasadorky z jednotlivých fakult VUT. Na webu www.technickyvzato.cz jim můžou mladší dívky napsat jakékoli dotazy a zjistit o životě na VUT víc.

„Všichni mi říkali, že budu učitelka nebo lékařka. Jenže mě bavila i matematika. Nakonec jsem šla studovat informatiku. Obor digitálních technologií je nesmírně perspektivní, dobře placený a velmi flexibilní. Takže pokud budete mít tři děti, ale zároveň budete vědět jak navrhovat weby, jak pracovat s daty, nebo dokážete točit videa na YouTube, tak vás lidé budou chtít,“ myslí si Taťána Le Moigne, ředitelka české a slovenské pobočky společnosti Google, která iniciativu VUT směrem k ženám velmi uvítala a stala se tváří jednoho z doprovodných videí.

Že se ženy bojí IT oborů zbytečně, dokazují i statistiky společnosti Scio: „Průměrný percentil uchazeček o studium na Fakultě informačních technologií VUT v Brně je dokonce vyšší, než v případě uchazečů-mužů. Ženy v testu obecných studijních předpokladů dosáhly v průměru percentilu 63,8, zatímco muži měli percentil 62,1,“ uvedla mluvčí společnosti Scio Markéta Majerová.

Celkový podíl žen na brněnské technice, která je počtem studentů největší technickou univerzitou v republice, pomalu roste. Zatímco v roce 2010 bylo na VUT v průměru 23 % žen, v akademickém roce 2016/2017 je to už přes 28 %.


Publikováno: 01.03.2017 14:00

Zkrácený odkaz: http://navut.cz/blog/f30863/d137634

Buďte první mezi svými přáteli
Google+